Zvuk měsíce

6. 1. 2021

Zvuk měsíce 12/2020: Symfonický Jablkoň

Experimental | Live

Na úvod roku 2021 jsme si připravili opravdu lahodný tip hudební i zvukový. Živý záznam projektu, který byl v roce 1994 připraven na zakázku festivalu v německém Frankfurtu „Hudba Evropy“. Šlo o výjimečné spojení skupiny Jablkoň s houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným a Českým symfonickým orchestrem pod vedením dirigenta Leoše Svárovského. Záznam byl pořízen během pražské reprízy a vydán jako ADD disk pod hlavičkou vydavatelství FISYO.

Jablkoň & Svěcený - Symfonický Jablkoň (1995 / CD / FISYO / experimental, live)

Podaří-li se vám získat kvalitní kopii či dokonce originál této nahrávky, můžete se těšit na výjimečný zvukový zážitek s ohromující dynamikou, velmi přirozeně nasnímaným prostorem sálu a krásně identifikovanými nástroji v něm. A protože nám kromě plného orchestru hraje také klasický Jablkoň, nechybí rozhodně ani zásobárna všemožných zvukových překvapení. Jakmile totiž orchestr jen malinko ustoupí do pozadí, hned se z jeho podhoubí dere za světlem nějaké to cinkání, hrkání nebo klepání. Zástupy všemožných rachotů zdánlivě neberou konce.

A potom je tu samotná síla orchestru, jíž se s odvahou dokážou postavit jedině mistrovské housle Jaroslava Svěceného nebo "jablečné" akustické kytary. Sílu a mohutnost díky tomu doplňuje i typická delikátnost, tolik typická hlavně pro starší nahrávky této legendární kapely.

Začněte třeba hned skladbou “Melancholická nostalgie”. Užijete si v ní postupné nástupy orchestru, který svou sílu ukazuje jen opatrně, aby vždy zůstalo dost místa i pro rytmickou protiváhu akustické kytary v pravém kanálu nahrávky. Během prvního výpadu tak vždy zůstává síla orchestru jakoby zadržená a teprve s druhým nástupem se projeví jeho mohutnost v plné síle. Exkluzivní zážitek.

Autor: PetrM