Zvuk měsíce

2. 4. 2020

Zvuk měsíce 03/20: Gary Clark Jr.

ROCK

Gary Clark Jr. - This Land (2019 / MQA 96 kHz, 24 bit / Warner Bros. / blues-rock, pop)

Občas je potřeba si udělat radost opravdu velkým zvukem. Album "This Land" má dost síly na to, aby vám sluchátka rozehrálo na hranici jejich možností a bedny v obýváku nepozorovaně přesunulo do vedlejšího pokoje nebo rovnou k sousedům. Zvuk této desky je neuvěřitelně houževnatý a v nejlepším smyslu silový, ale zároveň nepostrádá ani rafinovanost a cit pro maličkosti. Vaše technika tak bude mít plné ruce práce s tím, aby pobrala sytost basových linek i rockovou dravost a nerozklížila se přitom ve chvíli, kdy budete chtít sledovat i jemnou práci v kytarových sólech.

"Letošní cena Grammy za současný blues mluví dost jasnou řečí."

Deska jako taková vznikla ve studiích Arlyn v Texasu. Clark se sem vrátil údajně proto, aby vrátil zvuku jeho nové desky autentičnost a takový ten tradiční zvukový podpis. Na rozdíl od minulé desky, kde si však podle svých slov dělal věci čistě po svém a nenechal si do ničeho mluvit, přizval tentokrát i ostříleného Jacoba Scibu, který měl dohlížet na nahrávání i produkci desky. Clark tento krok vysvětlil zhruba takto: "Tohle je větší než já. Nechte mě věci dělat tak, jak jsem si je dělal minule sám, ale pokud bude stát cokoliv za prd, prostě mi to rovnou řekněte." A tak se zrodil nádherně tradiční a zároveň moderní zvuk "This Land". Nechybí mu drive starých nahrávek ani slušná dynamika a navíc má i správně zaprášený analogový povrch. Sice si občas zaprská i v limitaci, ale... říkali jsme přeci, že je ten zvuk i moderní.

Produkce desky jde možná spíše než sluchátkům na ruku právě velkým bednám. Málo která sluchátka totiž přenesou zdejší dusot bicích s patřičnou silou i hloubkou. A když už se jim to podaří (uzavřené modely s rychlými reakcemi), budou mít stejně problém pojmout celé pásmo basů a středů tak, aby z nich nebyl jeden hučící guláš. Pro skutečně zdrcující zážitek tak budete muset chvíli vybírat. Ale přesně o tom to je. Třeba takový model Sennheiser HD660S byl na správné cestě, ale stále ne v cíli. Co třeba Audeze LCD-X? Dost možná...

Ať už ale tu správnou techniku najdete, nebo ne, věnujte této výjimečné nahrávce moderního blues-rocku čas. Nebudete litovat. Nebude se vás totiž snažit vrátit v čase kamsi do minulosti, ale to nejlepší ze starých časů naopak v naprosto svěžím balení přinese přímo před váš práh v roce 2020. Ostatně letošní žánrová cena Grammy za současný blues mluví dost jasnou řečí.

správnou techniku najdete, nebo ne, věnujte této výjimečné nahrávce moderního blues-rocku čas. Nebudete litovat. Nebude se vás totiž snažit vrátit v čase kamsi do minulosti, ale to nejlepší ze starých časů naopak v naprosto svěžím balení přinese přímo před váš práh v roce 2020. Ostatně letošní žánrová cena Grammy za současný blues mluví dost jasnou řečí.

Autor: PetrM