Zvuk měsíce

21. 5. 2018

Zvuk měsíce 05/18: Jethro Tull

Progressive | ROCK

Jethro Tull - Songs from the Wood [The Steven Wilson Remix] (2017 / Rhino / FLAC 96kHz/24bit PCM)

Po fenomenálním výročním remasteru alba “Aqualung” přepracoval letos Wilson i “Songs from the Wood” a výsledek je podle mě ještě zajímavější, než v prvním případě. Krom skvělého podání prostoru a separace nástrojů je zde zachován i temný, komornější charakter původních alb, jen je všeho tak nějak víc. Je až neuvěřitelné, kolik se toho ještě na starých páskách schovávalo a co všechno čekalo na odhalení.

Steven Wilson je tak díky svému remixu v našem žebříčku už podruhé. A kdo zná precizní zvuk jeho sólovek, vystopuje jeho rukopis okamžitě také v mixu “Songs from the Woods”. Remix je extrémně čistý, dokonale odděluje nástroje a dopřává jim navíc zvláštní vzájemné interakce, které jsou pokaždé nové a sexy. Původně jsem si říkal, jestli takový přístup nebude u Jethro Tull trochu “přes zuby”, ale opak je pravdou. Wilson podle mě posunul geniální nahrávku druhého tisíciletí naprosto profesionálně a přitom citlivě do tisíciletí třetího.

Album tak sice zůstává obsahem velké retro, ale zvukem dokáže pobláznit i na moderních high-end aparaturách nebo sluchátkách, které bývají dosti přísné na nedostatky masteringu. Tady totiž žádné nejsou a zůstává jen vyčištěná analogová radost, kterou můžete bez obav zesilovat až do rudých čísel. Kdo by to ale dělal, když už při klidném poslechu mají struny takové kouzlo, vokály jiskru a bicí ten nezaměnitelný šmrnc sedmdesátek.

Songs from the Wood v podání profesionálních in-ear monitorů Shure SE535:

Profesionální muzikantské in-eary Shure SE535 se pro kytarovou hudbu narodily. Jsou navíc známé tím, že dokáží z nahrávky vytáhnout i vyloženě okrajové nuance, které by jinak zapadly. No a když už si s remixem dal Wilson takovou práci, proč to celé kazit sluchátky, které by polovinu složitě oprášených maličkostí necitlivě přešly mlčením. Kdepak, SE535 a zvuk Jethro Tull si jdou vyloženě na ruku, tak proč si dělat násilí. Více se o tomto modelu dozvíte na Audigo.cz

Karel - Audigo | prodavač v Praze, recenzent

Autor: PetrM