Zvuk měsíce

21. 4. 2018

Zvuk měsíce 04/18: La La Land

Soundtrack

La La Land - Soundtrack (2016 / Interscope Rec. / FLAC 44kHz/24bit)

Když jsme sestavovali tento žebříček, věděli jsme, že v něm musí být i nějaký Soundtrack. Čekali jsme ale spíš něco klasického a mohutného, jako byly třeba Star Wars - The Force Awakens (rok 2015). Nakonec ale všem ukázal záda muzikál La La Land. Album nominované na letošní Grammy je totiž mistrovsky zvládnutou prací nejen skladatelsky, ale i technicky. Z velké části se nahrávalo v Sony Pictures Studios, což je samo o sobě zárukou vysokého standardu - ostatně na témže místě byl zaznamenán také zmiňovaný soundtrack Star Wars VII, který patří mezi zvukově nejvýraznější nahrávky svého druhu. Velkou zásluhu na výsledku má však rozhodně i studio The Bakery, kde probíhal mastering pod vedením Erica Boulangera. Stejný chlapík v poslední době hlídal i zvuk nové Diany Krall, zvukově ceněnou novinku Manchester Orchestra nebo soundtrack Blade Runnera 2049.

La La Land jsme ale rozhodně na bednu nevytáhli jen pro jeho nasbíraná ocenění a velká jména. Kromě výjimečné hudby je především ukázkou absolutně dokonalého zvládnutí zvuku napříč několika žánry. Ať už se nad scénou rozmáchne velký orchestr nebo přihlížíme jazzovému vystoupení v zakouřeném klubu, zachovává si zvuk neustále odpovídající atmosféru a zůstává opravdu velmi uvěřitelný. Jako třeba v úvodu skladby “Planetarium”, kdy skoro nedýcháme, abychom nekazili doslova pohádkově křehký instrumentální úvod. V tu chvíli prostě slyšíte, jak se i samotné nástroje chvějí. Přijde vám to málo? Potom možná nejsme na stejné vlně, protože podle nás tvoří právě tyto maličkosti duši celé produkce, bez níž by deska nikdy nebyla osobitá ani pamětihodná.

Zvukově nabízí soundtrack vlastně všechno, co si od podobné nahrávky můžete přát. Dokonale přehledný a propracovaný mix, nápadně živě prezentované vokály i pohlcující hloubku a celkový prostor. Jednotlivé nástroje dostávají v každém okamžiku veškerý potřebný prostor. Když je potřeba, vystupují do popředí, a když jejich čas končí, ustupují zase skromně zpět. Nemůžeme si pomoct, ale La La Land představuje po všech stránkách velké mistrovství.

Muzikál v podání studiových sluchátek Audio-Technica ATH-R70x:

Našel jsem sluchátka, k nimž se bezchybné a velmi jasné ladění desky hodí naprosto bez výhrad. Audio-Technica ATH-R70x, dokonalý nástroj pro studiový mastering i náročnější domácí poslech. Nemíchali na něm náhodou i celý soundtrack? Vokály, smyčce, divoké žestě i jazzové výlety s nimi totiž znějí naprosto čistě, medově a přitom bez pošlapání atmosféry nebo deformace prostoru. Před laděním i konstrukcí R70x musím po čase zase jedině smeknout. Více se o sluchátkách dozvíte na Audigo.cz

Autor: PetrM