Recenze techniky

28. 1. 2020

iBasso AM05 – řada All Music s pěticí měničů BA Knowles

iBasso jde stále nahoru, a přestože pořád nehraje ve stejné lize jako FiiO, minimálně zvukově se mu vždy dokázalo vyrovnat. Teď navíc poprvé zkouší, co se stane, když vezme pětici měničů Balanced Armature Knowles a kompletně je utopí v pryskyřici…

Na čem jsme testovali: iBasso D14, Astell&Kern AK70, Ikko OH1

Design a konstrukce

Vypadají skoro jako výstavní a skutečně luxusní custom in-ear monitory, ale koupit si je můžete stále jako sluchátka “univesal fit” s cenovkou kolem 8 tisíc. iBasso ve skutečnosti experimentovalo spíše s materiály a měniči než se samotným tvarováním sluchátek. Vnější zaoblený trojúhelník s fixačním výčnělkem na zadní straně už jsme mohli vidět u famózních IT03 i nejvyšších IT04. V případě modelu AM05 (All Music - 05 drivers) ale výrobce poprvé využívá nádhernou průhlednou pryskyřici, v níž nechal viditelně utonout hned pětici tlakových měničů Knowles včetně potřebné elektroniky. Při pohledu zblízka můžete obdivovat dokonce i čtveřici samostatných zvukových kanálků směřujících k výstupu sluchátek. Je to tak, AM05 jsou vlastně takovou malou osobní čtyřpásmovkou do ucha.

Na dotek sametově hladké a dokonale zaoblené tělo působí úžasně pevně a precizně. Samotnou skořápku doplňuje i velmi poctivě pojatá kovová tryska se šroubovacím filtrem na jeho konci. Ochrana před nečistotami a možnost jednoduchého čištění bývá často podceňována, ale kdo se vyzná, přidá za toto řešení hromadu bodů navíc. Stejně tak konektory MMCX se dají integrovat dobře, ale také tragicky. I zde však výrobce dokazuje, že si dal na novém modelu hodně záležet. Napojení je velmi precizně zpracované a přitom snadno použitelné, aniž bych si polámal všechny nehty a ohnul konektor na kabelu.

Samotný kabel rovněž neobjevuje Ameriku a v sympatické perleťově bílé splétané izolaci ukrývá kvalitní postříbřenou měď se symetrickým konektorem Jack 2.5 mm. Pro majitele HiRes audiopřehrávačů se symetrickým výstupem je to perfektní řešení, ale pro všechny ostatní to znamená nutnost použít krátkou redukci na klasický Jack. Kromě několika gramů zátěže navíc v tom ale nevidím větší problém. Po nasazení sluchátek do uší drží kabel za uchem velmi jistě a ukázkově také splývá od hlavy dolů. V tomto ohledu nabízí přiložený kabel velmi vysoký standard a velmi dobrou užitnou hodnotu i praktičnost.

Komfort a praktičnost

Celá otázka, zda pořídit AM05 nebo nepořídit, jako by se ohýbala kolem jediné rozhodující otázky: budou sluchátka dobře sedět v uších? Pokud vám seděly IT03 / IT04, budete s AM05 naprosto spokojení. Po správném usazení v uchu totiž nabídnou nadprůměrně dobrou fixaci v uších bez pocitu, že se sluchátka postupně z uší vytahují a že je musíte vracet zpět. Na rozdíl třeba od tvarování modelů Campfire nebo Jerry Harvey (Astell&Kern) totiž ve fixaci nespoléhají pouze na samotný silikonový špunt, ale sluchátko se v uchu vlastně zapře celým svým tělem, přičemž výrazný výběžek na vnitřní straně tvoří protiváhu nástavci a tím, jak je zapřený o zadní stranu ucha, tlačí sluchátko jemně do zvukovodu. Pravdou ovšem zůstává, že jsou zejména malé uši pocitově “plné sluchátek”. Už z logiky věci tu drobný fixační tlak prostě je, a jakkoli je tvar sluchátka nekonfliktní, úplně na jejich přítomnost v uších nikdy nezapomenu. Tady prostě vítězí fixace nad extrémně lehoučkým usazením.

Sluchátka jsou opravdu velmi citlivá a nějaké ty ruchy zachytí i z poměrně kvalitních zdrojů signálu. Na párování se zvukově hůře koncipovanými telefony se tedy příliš nehodí. Pověsíte-li sluchátka naopak na vymazlený HiRes zdroj (FiiO M11, Astell Futura / SA700, HiBy R6), využijete jejich potenciál maximálně. Jejich charakter tedy nevyžaduje vysloveně velký výkon, ale spíše vysokou technickou kvalitu a tiché pozadí zdroje.

Zvukové představení

Jak už jsem zmínil v úvodu, zvuk AM05 pohání vpřed pětice měničů Balanced Armature seskládaných do 4pásmové konfigurace. A výsledné ladění jako by chtělo naplnit veškerá očekávání, která s tímto technickým základem souvisejí. Zvuk je především velmi neutrálně a univerzálně naladěný s pouze lehounkým teplejším podbarvením basů a výšek. I toto podbarvení ale jako by s rozehráváním sluchátek sláblo (nebo si na ně zvyká mozek). Zvuk působí velmi dospěle a kompletně, přičemž oslňuje hlavně rozlišením v celém slyšitelném pásmu a skvělou kontrolou i v náročných pasážích.

Basově budou AM05 patřit mezi střídmější monitory. Bas sahá krásně hluboko a na poměry BA měničů zní i velmi dospěle a muzikálně, ale nadšenci do basů budou zřejmě postrádat kvantitu a někdy i větší údernost. AM05 stavějí bas spíše na jasných konturách, dobré kontrole a množství informací, které basová složka přenáší. Podobně jsou na tom ostatně i frekvence středové, jejichž projev nejde popsat jinak než dokonale informativní, kompletní a naléhavý. Středy působí lehounce vytažené vpřed a mají v sobě zvláštní raw charakter. Celkově mi v těchto frekvencích připomínají magnetoplanární in-eary Audeze iSine 20 včetně jejich extrémně nízkého zkreslení v celém rozsahu.

Hbitost v nejvyšších frekvencích odpovídá velké rychlosti měničů Balanced Armature, ale podobně jako u HighEnd modelů Astell&Kern jsou i detaily AM05 příjemně zaoblené, odpočinkové a s pouze přirozeným leskem bez přídavků. Sluchátka tak mnohem víc svádějí k relaxaci s hudbou než k nějakému půlhodinovému průplachu s maximální intenzitou, šťávou a přebytkem energie. AM05 vás vezmou k nahrávkám hodně blízko, aniž byste měli dojem, že už nechtěně vidíte i každou chybku produkce.

Separace nástrojů a jejich lokalizace v prostoru jsou navzdory odpočinkovějšímu a měkčímu ladění detailů na velmi vysoké úrovni a s klidem se zařazují mezi jasný nadprůměr třídy. I v tomto ohledu to ale sluchátka se vzdušností a velikostí scény nijak nepřehánějí a jejich projev zůstává především velmi uvěřitelný.

Jak se hodí AM05 pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Velmi příjemná kombinace. Kupodivu mě AM05 s taneční hudbou opravdu hodně baví. Hitovka “Dance Monkey” má velmi živý vokál, dostatečný basový základ i velký prostor v závěru skladby.

Klasická hudba, orchestr
Dospělá kombinace, která to nehraje na líbivost, ale na opravdovost. Malinko postrádám mohutnost, ale jednotlivým nástrojům věřím každý tah.

Pop, rock
Solidní kombinace, kterou nezaskočí prakticky žádná deska. I horší produkce celkem žehlí, ty kvalitní naopak nechá zářit. Depeche Mode mají v “Going Backwards” skutečné grády, přitom zůstávají pod kontrolou. Velká jistota!

Jazz, akustická hudba
Vynikající kombinace pro radost i kritický poslech. Nástroje mají krásně opravdové tělo, basa nikdy hloupě nehučí, vokály máte na dosah ruky. Těžko něčím AM05 vykolejit.

Metal
Kombinace pro náročné ucho, které nevyhledává líbivější V ladění. Plošší nahrávky budou postrádat šťávu, ale informace o veškerých kytarách i technice bicích budete mít z první ruky.

Verdikt

Na rozdíl od nižšího modelu IT01s nebude novinka AM05 zdaleka pro každého. Nejen že bude náročnější na pohodlné usazení v uchu, ale její neutrální charakter míří na náročnější uši, které tento velmi pravdivý přístup ke zvuku ocení. Na oplátku ale získáte zvuk, který je stejně skvělý bez ohledu na žánr. Prostě ALL MUSIC 05.

Autor: PetrM

 • iBasso AM05

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Velmi neutrální ladění, přesto muzikální, pevné kontury basů, sebevědomé středy, perfektní zpracování i design, dobrá cena

 • Větší tělo je v malém uchu hodně natěsno, Jack 3.5 jen jako redukce

 • Cena
  7 990 Kč