Srovnávací testy

25. 2. 2019

iBasso IT01s vs. IT04 – otázka priorit

iBasso | In-ear

Dva nádherné in-ear modely iBasso a mezi nimi jedna ošklivá cenová propast. Tak vypadá pohled na srovnávané sourozence ze základního tábora. Jak velký je mezi oběma modely rozdíl a není nakonec lepší vzít úplně základní bestseller IT01?

Na čem se testovalo: Astell&Kern AK70, iBasso D14, ROON, Audeze iSine20

Design a konstrukce

Oba modely skrývají své měniče v lakovaných plastových skořepinách, snažících se více (IT04) či méně (IT01s) imitovat custom odlitky. Model IT04 navíc pracuje hned se čtyřmi měniči (3x BA + 1x dynamický grafénový), takže je i podstatně větší a tím pádem i méně elegantní na pohled. Oproti jeho tučným tvarům působí tělo IT01s téměř sportovně vyrýsovaně. Dokonce ani jeho zrcadlově lesklý povrch nevypadá zle. Tváří se jako nerezový šperk, ale v uchu nestudí a také ho svou vahou nevytahá až k zemi. Není tohle ideální cesta? Zpracování je nicméně v obou případech velmi pečlivé a odpovídá ceně. Skořápka dražších IT04 je na rozdíl od IT01 navíc zcela bezešvá, což působí ještě o kousek solidněji.

Vlevo IT01s, vpravo IT04

Kabely

V kategorii našlapaných in-earů hrají kabely vždy trochu důležitější roli, než je tomu u ostatních kategorií. V tomto duchu jsou naštěstí vybaveny i oba dnešní sourozenci. Vrcholný model IT04 sází na jemný a dokonale poslušný splétaný kabel, tvořený čtyřmi stříbrnými a čtyřmi postříbřenými měděnými žilami v monokrystalické jakosti. To vše v symetrickém zapojení s redukci na běžný Jack. Tato zvukově excelentní lahůdka ovšem vyžaduje i delikátnější zacházení. Její sametově jemná izolace se vůbec nezatěžuje pružnými přechodkami, takže ji musíte na hranách konektorů chránit před ostrými ohyby doslova vlastním tělem. Musím ale pochválit napojení skrze MMCX, které šlo tak akorát ztuha, aby pevně drželo, ale abych během odpojování nevyrval kabel z konektoru. Dobrá práce.

iBasso IT04 a MMCX napojení kabelu

To kabel IT01s je o poznání méně poslušný, za to však působí robustněji a tudíž i vhodněji pro poslech na cestách. Je splétaný ze dvou postříbřených měděných žil a je také symetrický (s redukcí na běžný Jack). Škoda jen, že často tvoří smyčky a v horní části se nechce nikdy úplně narovnat. Jo a pružné přechodky u konektorů nenajdete ani na něm. Na rozdíl od kabelu IT04 má však lehce natvarované pružné můstky za uchem, díky nimž kabel poslušně zůstává na místě. Dražší IT04 neřeší tvarování můstků vůbec, což je možná výhodné při poslechu doma v křesle, ale na cestách holt kabel občas ucho přeskočí.

iBasso IT01s

Komfort a praktičnost

Už jsme to lehce nakousli, takže teď pořádně. Je život s oběma modely čirá pohodička na mráčku, pozemská realita, nebo naopak tvrdá řehole v duchu hesla “no pain, no gain”? Když začnu u tvaru skořepin IT04, bude výsledek buď úplně špatný nebo naprosto parádní. Jejich tvar je chytrý, skvěle drží v uchu a když sedne, je to pecka. Když ale nesedne (čím menší ucho, tím větší riziko), můžete na komfort více méně zapomenout. Délka i úhel krčku dělají pro úspěch maximum, ale rozhodne stejně až samotný odlitek. O kabelu už jsme více méně mluvili. Musíte na něj být hodní a vše bude super. Pokud se sluchátky neskáčete přes popelnice ani nedobíháte na tramvaj, bude i kabel bez můstků celkem OK. Pokud ale skákat nebo dobíhat přeci jen musíte, pomůže muzikantské vedení kabelu po zádech. Potom drží kabel na místě dokonale.

Dostupnější model IT01s je o poznání univerzálnější a vhodnější také pro pohyb na bojišti velkoměsta. Skořepina sedí stejně dobře snad v každém uchu nad 10 let a i ten kabel, byť nesplývá tak ladně jako v případě IT04, bude pro běžné použití ve většině situací asi o něco přívětivější (čti “odolnější”).

Zvukové představení

Souboj extrémně povedeného dynamického měniče IT01s (karbonová membrána 3.8 μm, silné magnety) s hybridní konfigurací IT04 (dynamický grafénový měnič + 3 tlakové měniče Knowles) nepřináší vítěze s ohromným náskokem, natož deklasování soupeře. Přesto je postavení modelu IT04 na vrcholu nabídky oprávněné. Jeho zvuk je o poznání dospělejší, vyváženější a především plnější a mocnější. Stejně tak ale platí, že i model IT01s je povedenou evolucí modelu IT01, kterou překonává nejen v lépe zkrocených vyšších basech, ale také v jemnosti nejvyšších frekvencí.

Ladění

Model IT04 je laděný jen lehce do V, v případě IT01s je tento tvar ještě o kousek výraznější. Jinými slovy vycházíme z velmi dobře vyváženého základu a tonální neutrality (zejména u IT04!), kterou ale pro větší radost a bohatost zvuku doplňují lehce zvednuté basy a výšky. Hodně aktivní pásmo výšek pomáhá zvuk provzdušnit, dobré rozlišení zase hezky separuje nástroje. Ve velikosti scény a celkového prostoru ale nakonec vítězí model IT04, který hlavně s šířkou scény doslova čaruje. IT01s ale pořád umějí jasný nadstandard v rámci třídy.

Basy

Oba modely umí hrát krásně z hloubky a díky dynamickým měničům mají nejnižší frekvence sílu i razanci. Nepostrádají ani dobrou kontrolu, ale právě v této disciplíně podle mě zůstává starší model IT03 neporažen. Bas je totiž u obou modelů trochu měkčí, což pomáhá muzikálnosti a zábavnosti, ale ubírá na přesnosti. IT04 jsou v basech také o něco mocnější a zároveň o poznání masivnější v pásmu subbasů.

Středy

Vrcholný model IT04 je nejen o fous neutrálnější v tonalitě, ale především předkládá středy o něco lépe prokreslené. Navíc je staví o krok více před, aby na ně nepadaly drobečky z okolních vrcholů basů a výšek. Hlavně ženské vokály jsou v podání IT04 exkluzivní. IT01s zůstávají jen o malý kousek vzadu, ale celkem jasně o krok napřed ve srovnání s klasickými IT01. Osobně bych ale ještě obětoval část energie nejvyšších frekvencí a vyměnil ji za ještě lepší rozlišení kolem středů. Třeba takové iSine20 jsou v této disciplíně přeci jen dál.

Výšky a detaily

Díky použitým měničům Balanced armature vs. dynamika u IT01s se dají největší rozdíly čekat v podání nejvyšších frekvencí. Ve skutečnosti se ale ultra-tenká karbonová membrána nenechává příliš zahanbit. IT04 jsou sice v nejjemnějších detailech až chirurgicky přesné a zároveň více kultivované, ale není to určitě o parník. Zároveň platí, že i přes větší detailnost nejsou IT04 rozhodně světlejší než IT01s. Jde čistě jen o jemnost rozlišení, která je u obou vynikající. V absolutní hodnotě však vítězí IT04 díky dedikovaným měničům Knowles.

Redukce iBasso - Jack 2.5 mm na Jack 3.5 mm

Jak zní v porovnání obou modelu vybrané žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Moderní hudba s množstvím efektů, různorodými beaty a ženským vokálem prostě oběma modelům dokonale sedí. IT04 přidávají ještě o kousek mocnější basový základ pro radost.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Klasika je záludná a v podání obou modelů velmi transparentní, jasná a vzdušná. IT04 by měly být lepší, ale v reálu si tím vůbec nejsem jistý. Skoro bych to viděl na remízu, přičemž já osobně mám tento žánr přeci jen raději s méně detailními sluchátky. Výsledek není tak úplně uvěřitelný.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
IT04 mají přirozenější podání kytar a plnější broukání v basech, ale jejich krystalicky jasné detaily jsou u sykavek příliš. V tomto se IT01s drží paradoxně více na uzdě. Detailní sluchátka a detailní nahrávky ne vždy fungují dohromady k výsledné radosti.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
S IT04 zažijete koncert, a tím myslím opravdový. Už ani nevím, kdy mě u této desky nějaké špunty dostaly více do děje. Ta basa je prostě boží a tím, jak není úplně extrémně rychlá, blíží se reálnému živému zvuku ještě víc. S IT01s si musíte situaci přeci jen více domyslet, ale i tak patří ve své kategorii jasně k nejlepším.

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Metáááálek. IT01s mě u metalových desek prostě baví. Oproti klasickým IT01 jsou opravdovější a plnější, což přesně platí i zde. IT04 by byly na metal obecně ještě lepší, ale opět ztrácejí pár bodíků za výšky - jsou k nahrávce mnohem přísnější a činely tím u horších produkcí trpí.

Verdikt

Ve srovnání IT01IT01s IT04 záleží dost na tom, jak vysoko si posunů ve zvuku ceníte. Můžeme totiž s klidem potvrdit, že jsou IT01s vynikající evolucí klasických IT01. Zároveň však platí, že je model IT04 celkově zvukově nejvyspělejším z celé rodiny. Charakter zvuku všech tří nezapře příbuznost a tak skutečně rozhodne spíše rozpočet a v případě IT04 také ergonomie, která bude velmi subjektivní.

Autor: PetrM

 • iBasso IT01s

 • Celkové hodnocení:
 • Velmi živý zvuk s vyváženějším laděním proti IT01, přirozenější středy, univerzální tvarování, velký komfort

 • Trochu neposlušný kabel dělá smyčky, konektory bez pružných přechodek

 • Cena
  5 490 Kč
 • iBasso IT04

 • Celkové hodnocení:
 • Velmi dospělý a vyvážený projev, fantastický bas i subbas, velmi dobrá fixace v uchu, tlumení hluku okolí, moc příjemný kabel

 • Vyšší cena, můstky za uchem bez tvarování, komfort nošení velmi individuální, přísnost ve výškách

 • Cena
  12 990 Kč