Technické články

27. 5. 2019

Royal Albert Hall má nové ozvučení od d&b audiotechnik za £2M

PRESS | profi | Repro

Nové ozvučení Royal Albert Hall láme rekordy

Začátkem dubna 2019 byla v Royal Albert Hall dokončena první zásadní rekonstrukce ozvučení od roku 1969. A vzhledem k výjimečnému postavení této koncertní síně už bylo skutečně na čase. Svědčí o tom i známý vtip, ve kterém se praví, že je Royal Albert Hall koncertní síní s nejlepším poměrem ceny vstupenek k velikosti kulturního zážitku, protože si veškerou hudbu poslechnete hned dvakrát. Právě potlačení nepříjemné ozvěny celého prostoru, který byl navržen ještě ve zcela akustické době, bylo hlavním úkolem profesionálů nejen z d&b audiotechnik.

Výsledkem je unikátní instalace s rekordním počtem reproduktorů v jediné místnosti. Celková cena dosáhla 2 milionů liber a montáž všech 465 reproduktorů zabrala půl roku. Veškerá práce přitom probíhala výlučně v nočních hodinách, aby nemuselo být odřeknuto ani jediné představení. Veškerou techniku propojuje krásných 15 km kabeláže a vybuzení zajišťuje 73 čtyřkanálových zesilovačů. Teď ještě, aby to všechno dohromady trochu hrálo...

3D skenování, měření akustiky a trocha duchařiny

Kluci z d&b audiotechnik samozřejmě nedodali jen 400 reproduktorů a "děj se vůle boží". Dlouho předem se unikátní kruhová geometrie prostoru pečlivě měřila, snímala 3D skenerem a počítala se každá drobnost viktoriánsky zatlumené síně, aby si i v době hlasitých reprodukcí přišel na své každý platící divák. Největší výzvou se ukázalo být rovnoměrné nazvučení centrálního kruhového prostoru a také přirozené nazvučení celé galerie okolo, jejíž stupňovité řady generovaly množství ozvěn, posílených ještě o tvrdou nezatlumenou zeď přímo za nimi.

Nejdůležitějším prvkem nového ozvučení je nakonec unikátní vertikální rozdělení celého prostoru do tří virtuálních zón, odpovídajících centrálnímu hledišti, kruhové galerii a lóžím po obvodu. Mimo jiné byly instalovány i samostatné monitory do každé lóže, aby nebyly tak vytržené z primárního akustického prostoru pod nimi. Rozdělením do samostatných zón se povedlo jednotlivé sektory akusticky oddělit tak dokonale, že si údajně lidé na galerii ani nevšimnou, pokud by byl zvuk v jiné zóně kompletně odpojen. A co je nejdůležitější, konečně si stejnou kvalitu zvuku vychutnají posluchači v celé síni - bez ohledu na to, na kterém místě právě sedí.

Použitá technika d&b audiotechnik

Středobodem celí instalace je síťový zvukový procesor DS100, umožňující nastavení úrovní a zpoždění v matici 64x64. Právě s pomocí DS100 mohly být naprogramovány přesné scénáře pro dokonalé ozvučení jednotlivých bodů v prostoru bez rušivých ozvěn a rozdílů ve výsledné úrovni. Na pozici zesilovačů se pracovalo s modely 10D / 30D a u subwooferů potom 20D / 80D. Jako reproduktory slouží kombinace modelů E6 a E5, přičemž do všech lóží byly nainstalovány na zakázku vyrobené boxy 4S ve speciální barvě. Reproduktory jsou umístěny ve 3 sestavách hlavních, 2 subwooferových, 4 doplňkových, 7 eliminujících zpoždění a 23 boxech pro balkóny. Instalováno a otestováno bylo také 211 mikrofonů (38x Shure, 42x Neumann, 110x DPA, 21x jiné).

Autor: PetrM