Zvuk měsíce

27. 6. 2019

Zvuk měsíce 06/19: Prince

pop | soul

Prince - Originals (2019 / MQA 48 kHz, 24 bit / NPG Records / funk, soul, pop)

Na začátku června byla přednostně na službě TIDAL vydána sbírka nikdy nezveřejněných demo-písní Prince - Originals. Skladbám napsaným pro jiné interprety nebo jednoduše do šuplíku jsem původně nevěnoval velkou pozornost, ale pak mě napadlo zjistit, jakou péči věnovali současní zlatokopové zvuku starých nahrávek. A hned první skladba ukázala, že si tentokrát zvuk celkem pohlídali. Nebo ještě přesněji - že do původního záznamu příliš nesahali.

Skladby pocházejí z 80. let a polovina jich byla nahrána přímo v domácím zpěvákově studiu (legendární fialový dům), kde byly nahrány i velké části desek Controversy, 1999, Purple Rain nebo Sign o’ the Times. Zbytek alba vznikal z velké části ve studiu Sunset House, kde býval Prince rovněž častým hostem. Ostatně nebyl sám - od 60. let se ve studiu pravidelně objevovala ta největší jména své doby.

Díky opatrné práci masteringu voní i dnes jednotlivé skladby po divokých osmdesátkách. Jejich zvuk je lehounký, vzdušný, extrémně živý a roztažený do velké šířky. Kouzla s oběma kanály snad nikdy nekončí a zvuk kláves oživuje lehce zašlé časy. Produkce působí hravě, skutečně analogově a má i správnou patinu, jakou obdivujeme třeba u starších desek Michaela Jacksona. Jinými slovy to nejlepší krmení pro skutečné audiofilské modely sluchátek a přehrávačů.

Začít můžete třeba parádními bicími a basovou linkou skladby “Jungle Love”. Další lahůdkou jsou rozhodně kytary a klávesy v písni “100 MPH”, u nichž otestujete také schopnost sluchátek zobrazovat prostor. A celkovou vyváženost / přirozenost malých in-ear sluchátek zase krásně prověří vzdušná hitovka “The Glamorous Life”.

Všechna ta zábava má vlastně jen jediný malý kaz. Nejlepší zvuk pro červen 2019 byl nahrán už na konci osmdesátých let minulého století…

 

Autor: PetrM