Ve zkratce

21. 10. 2019

Prostorový zvuk SONY 360 Reality Audio pro každá sluchátka

Software | Sony | TIDAL

Před několika dny oznámilo SONY příchod nového prostorového formátu 360 Reality Audio prostřednictvím několika vybraných streamovacích služeb. V první fázi nebude chybět TIDALAmazon Music HD a Deezer. O dostupnosti přes další služby (Spotify) ani o cenových podmínkách se zatím nemluví. Víme pouze, že si výjimečný prostorový zvuk užijete už během podzimu a to u zhruba 1000 skladeb. Mezi nimi nebudou chybět jména jako Mark Ronson, Pharrell Williams, Billy Joel nebo Jeff Beck. Následně se dočkáme také asi stovky písní nahraných v prostorovém formátu živě.

Zásadní výhodou celého formátu je přesná lokalizace jednotlivých zvuků v 3D prostoru. To znamená, že mohou jednotlivé zvuky přicházet nejen zleva či zprava, ale také shora nebo zdola, případně zezadu, jak demonstruje druhá polovina následujícího videa:

Nejen pro sluchátka SONY

Sony od začátku slibuje, že si prostorový zvuk vychutnáte nejen na několika málo aktuálně kompatibilních Bluetooth reproduktorech, ale především s prakticky kterýmikoli sluchátky. Stačí použít nativní aplikace streamovacích služeb na telefonu nebo tabletu. Nejnovější modely sluchátek SONY však budou mít tu výhodu, že si pomocí speciální aplikace SONY naskenují přesný tvar vašich uší, díky čemž budou moci prostorový zvuk ještě lépe přizpůsobit pro maximální využití 3D technologie.

Více se o podporovaných modelech i celé technologii dočtete zde:
https://www.sony.cz/electronics/360-reality-audio

Autor: PetrM