Výběry top modelů

20. 9. 2017

Nejlepší modely na trhu vybírá Karel – manažer prodejny Audigo Praha

Best Of | HighEnd | profi

Pokud tuto sérii článků sledujete od začátku, asi už tušíte, jak různorodé chutě – pokud jde o sluchátka – kluci v Audigu mají. Potvrzuje to i dravé mládí z Prahy, nový prodavač Karel. Jako správný audiofilský guru na cenu příliš nehledí a jeho výběr tak osloví hlavně ty, kteří sice neznají svoji krevní skupinu, ale za to mají přesně zjištěno, jak vysokou frekvenci ještě rozeznají jejich uši…

KAREL

--- nový prodavač pražského Audiga ---

Grado iGE

Nejlepší špunty za rozumné peníze. Na rozdíl od většiny ostatních ve své cenové kategorii jsou zvukově vyvážené, s překvapivým množstvím detailů a bez zkreslení výšek. Co je však opravdu staví nad konkurenci je jejich podání prostoru, kterým se sluchátka vyrovnají i mnohem dražší konkurenci.

. . . . .

Jays u-JAYS

Nejzajímavější drátová sluchátka na uši - hrají stejně skvěle, jako vypadají. Neutrální, zároveň však nikterak analytická, s velmi pěknými detaily a skvělou separací nástrojů. V kombinaci s extrémně měkkými a pohodlnými náušníky… real deal.

. . . . .

Audio-Technica ATH-M40x

Nejlepší "budget" uzavřená sluchátka. Celá řada MXX se, společně snad ještě s Beyery DT770 a Sennheisery HD25, zapsala do historie jako ta studiová sluchátka. Jsou to totiž sluchátka, na která se můžete stoprocentně spolehnout - jak po zvukové, tak po konstrukční stránce. Pokud hledáte opravdu detailní, téměř úplně neutrální sluchátka s nekompromisním množstvím detailů, 40ky Vás určitě nezklamou.

. . . . .

Audeze Sine

Nejlepší přenosná sluchátka. Tyl Hertsens z InnerFidelity je označil za BMW mezi sluchátky a já nemohu, než souhlasit (konec konců za designem stojí stejný tým, který pracoval na BMW i8). Díky magnetoplanárním měničům zde dochází k virtuálně nulovému zkreslení, basy jsou krásně dynamické a kontrolované, středy tak akorát výrazné, detailní. Výšky si zase zachovávají říznost a detail, zároveň však neunavují. Nebál bych říci, že sluchátka SINE klidně mohou konkurovat vlajkovým lodím některých jiných značek - ačkoliv v nabídce Audeze paradoxně byla, až do nedávna, tím nejdostupnějším modelem.

. . . . .

Westone W80

Nejlepší špunty, které jsou u nás k dostání. Modelu W80 prostě není co vytknout. Zvuk je vyvážěný a čistý, detailní s neuvěřitelně vzdušným podáním prostoru, které člověku vezme dech. Ani kvalitě konstrukce nebo pohodlí nezaostává. Lepší už jsou snad jen osmnácti-měničové zázraky od amerického 64 Audio, ale v Evropě se k nim (alespoň zatím) fakticky nemáte šanci dostat. Zároveň jsou, na poměry šílených multi-driver BA špuntů s cenou kolem 40.000 Korun, poměrně dostupná.


Království, kde cena nehraje roli

Audeze LCD-XC

Druhá nejlepší uzavřená sluchátka světa. Pokud si nemůžete dovolit komfort otevřených sluchátek, ale zároveň nechcete ustoupit ze zvukové kvality, uzavřená LCD-XC přestavují jedno z nejlepších řešení. Být jen o malinko lehčí, pravděpodobně by člověk zapomněl, že je vůbec má na hlavě. Jejich zvukový projev je prakticky bezchybný. Všechny složky zvuku jsou v téměř dokonalé rovnováze, s mírným zvýrazněním basů, jejich celkový projev neunudí, ale zároveň ani neunavuje. Narozdíl od většiny ostatních magnetoplanárů k nim na víc ani není třeba žádný monstrózní zesilovač.

A co že jsou, dle mého názoru, ty nejlepší uzavřené plechovky? Nové Eony od MrSpeakers. Jenže tady se zase objevuje problém s dostupností v naších končinách.

.....

Audeze LCD-4 a Focal UTOPIA

Vybrat ta absolutně nejlepší sluchátka nakonec není tak snadné, jak jsem čekal. Je to věc zesilovače, zdroje, kabelů, připojení, žánrů -- prostě to nejde. Ze všech vlajkových lodí jsem tedy vybral dva modely, které jsou mi zvukově nejpříjemnější. Focal Utopia a LCD-4ky od amerických Audeze.

Audeze LCD-4 jsou na první dojem ta nejúchvatnější sluchátka, která jsem kdy slyšel. Už když si je nasazujete na hlavu, když je poprvé vezmete do ruky, hned je Vám jasné, že máte co dočinění s něčím unikátním. Sluchátka jsou velice těžká, robustní, s opravdu prémiových materiálů; zkrátka se za svou cenu nestydí. A hrají přesně tak, jak vypadají.

Vcelku jistě mohu říci, že žádná jiná sluchátka nedělají bas tak dobře, jako LCD-4ky. Většinou by se, u sluchátek, za dobré podání basů dal označit stav, kdy jich je adekvátní množství, jsou dobře kontrolované a rychlé. Audeze to zvládají vše, ale lépe než všichni ostatní - basy jsou zde fyzicky cítitelné. Přechod do středů je zcela přirozený, ty jsou pak krásně vykreslené, prostorné… Jen ty výšky jsou možná trochu výraznější, než by se hodilo.

Naproti tomu Utopie na první dobrou možná tolik neoslní. Jsou lehce světlejší, než neutrální, zpracování je perfektní, ale ne tak extravagantní (s výjimkou speciální, zlaté edice, osazené diamanty), jako u Audeze.

Co však umí lépe, než americká konkurence, je přirozenost. Všechny nástroje zde zní jako opravdové nástroje, detailů je zde ještě více, než u Audeze a ta dynamika… to se nedá popsat, to musíte slyšet. S tím jsou však spojeny poměrně vysoké nároky na zdroj. Pokud máte horší nahrávku, či zdroj se špatnou dynamikou, uslyšíte to a určitě to nebude nic příjemného. Na druhou stranu je poměrně jednoduché je rozehrát, s impedancí 80Ohm a vysokou citlivostí by k nim úplně stačil jakýkoliv běžný zesilovač.

Čtyřky jsou pak úplným opakem - ačkoliv prominou i horší nahrávku, s impedancí 200Ohm a citilivostí jako AKG K1000 na ně budete potřebovat pořádný zesilovač.

Karel, Audigo.cz

Autor: PetrM