Hudební recenze

3. 5. 2018

Recenze in-ear sluchátek iBasso IT01

iBasso | In-ear

HiRes přehrávače značky iBasso sbírají jedno skvělé hodnocení zvuku za druhým. Po této stránce si právem troufají i na modely Astell&Kern, přičemž konkurenci FiiO nechávají v mračnech prachu daleko za sebou. Bohužel ale trpí na kostrbatý a ďábelsky pomalý operační systém, vyžadující klid a rozvahu zkušeného budhisty. Jenže! Sluchátka žádný operační systém nepotřebují a ovládání je u nich celkem jasné. Co z toho vyplývá? Třeba ohromná popularita novinky iBasso IT01…

Na čem se testovalo: Astell&Kern AK70, iBasso D14, FiiO F9, ATH-E40, 1More Triple Driver

Design a konstrukce

V pořadí druhý model sluchátek značky iBasso patří stejně jako větší sourozenec IT03 do skupiny tzv. univerzálních in-ear modelů, ale na rozdíl od něj už se nesnaží být zároveň i přesným osobním odlitkem. A to je zatraceně dobře, protože si pořád ještě pamatuji první dojmy z poslechu jinak vynikajících IT03, kdy jsem měl dojem, že mi prodaly o tři čísla větší sluchátka, než jsem si v katalogu vybral.

To vše je ale minulost. Kouřově temné a lehounce průhledné tělo IT01 se mnohem více podobá tajemnému a dokonale pohodlnému modelu AK Michelle, pouze s kulatým konektorem MMCX navíc. Také IT01 působí hypnoticky, jako když v noci zakloníte hlavu a mrknete se do temnoty vesmíru. V reálném světě navíc bodují i moderním a na pohled hodnotným designem. Hrany sluchátek jsou příjemně vyhlazené, spoje přesně lícují a laciné designové výstřelky si výrobce zřejmě schoval pro další generaci jeho hard’n’heavy přehrávačů.


Teď se ale podíváme na kabel, který bývá u malých výrobců často spíše černou dírou než hypnotickým hvězdným nebem. V případě IT01 ale výrobce talent ani ambice zjevně nepostrádá. V balení totiž nacházíme mírně řečeno okázalý čtyřžilový splétaný kabel s průhlednou izolací, pod níž se ukrývá kvalitní 4N OFC měď. Hotová pupeční šňůra. Jeho odolností si zatím nejsem úplně jistý – zejména kvůli absenci funkčních přechodek u konektoru i V spojky pod krkem – ale je pravda, že po všech ostatních stránkách je neskutečně příjemný. Nikdy se nezamotává, plynule splývá od uší dolů a navíc s ním budete ve vlaku vypadat jako pravý high-end-audiofil. Přesto si ale myslím, že by se sluchátky lépe ladil kabel tmavější (prostě ta noční obloha, nic na tom není) a především vybavený lomeným konektorem s funkční přechodkou. Tady má u nás iBasso stále menší dluh.

Komfort a praktičnost

V případě IT01 si výrobce evidentně prošel tématická internetová fóra, přečetl maily od zákazníků a rozhodl se, že udělá pro změnu sluchátka, která budou zatraceně pohodlná. Sluchátka padnou do ucha bez jakéhokoli laborování a bez stejně dobře v něm za každé situace také drží. Konečně se podařilo najít kompromis mezi pevnou fixací a komfortem. Konečně si umím představit i dlouhý poslech bez nutnosti nechat uši po hodince vydechnout. Skoro bych nechal vyvěsit prapory, ale v Audigu zatím žádné nemáme.


Příjemnému poslechu napomáhá i poslušný kabel. Je v každé situaci absolutně tichý a také při nasazování velmi poslušný. Můstek za uchem sice nejde tvarovat, ale jeho pružný tvar je podle mě ještě lepším řešením. Funguje totiž na každém uchu a především funguje okamžitě. Dokonce i když sluchátka vytáhnu z trochu těsného pouzdra, v němž by se tvarovatelné můstky dost možná pokroutily, jsou sluchátka okamžitě připravena k použití bez jakéhokoli “vykrucování”.

Když už jsme zmínili pouzdro, sluší se dodat, že je krásné, solidně vyrobené, přiměřeně prostorné (bez rezervy) a na pohled i celkem drahé. Tady se iBasso pláclo přes kapsu (nebo prostě ušetřilo za vývoj softwaru pro DX80). V balení dále najdeme hned 3 druhy nástavců, každý ve třech velikostech (plus ještě dva páry pěnové). Liší se tuhostí lamel a velikostí otvoru uprostřed, což může mít i lehký dopad na výsledný zvuk (jako u FiiO F9 Pro), ale to už je hodně individuální a výrobce sám žádné info neuvádí. Nejlépe mi seděly nástavce měkké, které dokonale přilnou a generují tak nejlepší bas.


U modelu IT01 slibuje výrobce vysokou efektivitu a nízké nároky na sílu zdroje. Naše zkušenost to plně potvrzuje. Sluchátka jsou mnohem více citlivá na nekvalitu zdroje (zejména ve vysokých frekvencích), ale výkonově jim stačí i hůře postavený telefon. Ve srovnání s FiiO F9 Pro nebo 1More Triple jsou skutečně nejvíce citlivé a efektivní.

Zvukové představení

iBasso svůj nižší model osadilo vlastním dynamickým měničem s grafénovou membránou. O jeho zvuku říká, že je rychlý, velmi detailní, ale přitom zcela kompetentní také v basech a středech. A my říkáme, že mají kluci z fabriky zase pravdu. Grafénové membrány jsou totiž extrémně lehké a tuhé, což umožňuje rychlejší a přesnější odezvu. Výsledkem je zvuk, který na jednu stranu dosahuje přesnosti a detailnosti měničů Balanced Armature, ale přitom nepostrádá ani tlak, objem a důraz v oblasti basů. V celém slyšitelném spektru mají sluchátka úžasné rozlišení, a přestože jejich výraz hodnotíme celkově jako hbitý, “vysportovaný” a místy až subtilní, působí díky plným a úderným basům zároveň neskutečně zábavně. V porovnání s high-end modely tak ztrácí jedině v neutralitě a celkové homogenitě zvuku.


Najít v ceně do 5000 Kč sluchátka s lepším podáním basů bude rozhodně práce na hodně večerů. Jejich množství, kontrola, rychlost, prokreslenost i jasná kontura jsou ve střední třídě jednoznačně na špičce. Dokonce nemají ani tendenci přetékat do pásma středů, které tak zůstávají hezky přehledné a prokreslené. V celkovém pohledu jsou sice středy trochu subtilnější a ne tak suverénní jako basy nebo výšky, ale že by byly vyloženě upozaděné, to se říci nedá. Spíše mají takový miniaturní detailní charakter typický pro špunty a chybí jim větší plnost a volnost. Hlavně u mohutnějších mužských vokálů je to celkem cítit. V přímém srovnání s FiiO F9 Pro jsou ale středy pořád ještě velmi dobré a konkurenční FiiO jasně porážejí.

Téměř dokonale je zvolená i úroveň nejvyššího pásma, které si pochutná na každém detailu, ale ani v nejmenším není nepříjemné nebo unavující, jak to někdy umí tlakové BA měniče. Díky dobrému rozlišení a rychlosti jsou na skvělé úrovni také separace nástrojů a prostor. Šířka scény je úžasná a schopnost vykreslit každý jednotlivý nástroj stejně tak. Projevuje se to třeba ve srovnání s měkčími a ne tak transparentními 1More Triple Driver, jejichž prostor je o poznání komornější a méně projasněný.


Jak už jsem zmínil, v porování s FiiO F9 Pro působí IT01 kompetentněji ve středech a rychleji v podání basů. Vyzkoušel jsem i moje oblíbené ATH-E40, které hrají dle očekávání mnohem dravěji a ve středech doslova čarují. Pro metal a rock zůstávají E40 vpředu. Nejlépe vyvážený zvuk nabídnou stále asi Grado iGe, ale jejich méně hluboký bas nebude sedět každému. Jsou sice nejmuzikálnější, ale líbivěji hrají rozhodně IT01. A nakonec jsou tu 1More Triple, které hrají ze všech nejjemněji, nejvíce si s nimi odpočinete, ale proti všem ztrácejí zejména v podání prostoru. S IT01 se nemohou rovnat ani v transparentnosti.

Jak zní v podání tohoto modelu mé oblíbené desky:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Není co vytknout. Dokonalý basový základ, jiskření, i hlas Lorde jsou přesně tam, kde je chceme mít. Podobná hudba sluchátkům chutná.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
U zvuku velkého orchestru jsem si tolik jistý nebyl. Moje volba č.1 pro podobnou hudbu by to asi nebyla, ale pokud cílíte na separaci nástrojů, prostor a detaily, budete spokojení. Ostatní mohou postrádat určitou výplň kolem subtilních středů.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Veeeeelmi příjemnný poslech se všemi detaily, které klasická nahrávka obsahuje. Hrozně se mi líbí, že nepřicházím o křehké akustické kytary ani přítomnost basy na opačném konci spektra. Velice živé podání této klasiky.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Tahle deska potřebuje dobrou práci s basovým pásmem, což je v podání IT01 lahůdka. Špunty s podobnou cenou ještě nikdy nezahrály Stripped s takovou elegancí, lehkostí a přehledem. Opravdu skvělý výkon!

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)
Hrozně si přeji, aby špunty IT01 uměly i metal, protože v tom případě si je pořídím. A ony ho umějí! Díky skvělé rychlosti a dobrému rozlišení nechávají kytary patřičně řezat, drnčet a kvílet přesně tak, jak to chceme. Činely sice občas cinkají ostřeji než je zdrávo, ale na oplátku jsou tu kopáky, které umí v podání IT01 opravdu kopnout.

Autor: PetrM

 • iBasso IT01

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  5/5
 • Detail a transparentnost, perfektní bas s hloubkou i silou, sound-stage, univerzální komfort, příjemný kabel

 • Možná méně odolný kabel, rovný Jack, špuntově

 • Cena
  2 690 Kč