Zvuk měsíce

3. 8. 2018

Zvuk měsíce 07/18: Dirty Projectors

pop | Progressive | ROCK

Dirty Projectors ‎– Lamp Lit Prose (CD, LP / Domino / Indie Rock)

Není možné, abychom tento měsíc vybrali pro výjimečný zvuk a celkovou produkci jakoukoli jinou nahrávku. A nevadí přitom vůbec, že nevyšla v žádném HiRes formátu, ale čistě na CD a vinylu. Mnohem důležitější je totiž skutečnost, že se jedná o exkluzivní sluchátkový zvuk, který prostě musíte s dobrými sluchátky zažít.

Dave Longstreth, autor hudby Dirty Projectors, nahrával desku ve svém soukromém studiu Ivo Shandor, a když vám řeknu, že je tenhle chlapík posedlý hrou se zvuky a jejich lokalizací v prostoru, bude vám už výběr zvuku měsíce určitě jasnější. Kromě toho se o mastering desky postarali ve vyhlášeném studiu Sterling Sound v New Yorku, odkud v poslední době vylétly podobné klenoty, jako Bowieho Blackstar nebo holubička Adele s jejím pozdravem Hello - v obou případech famózní počiny nejen po stránce zvuku.


Album “Lamp Lit Prose” je opravdu výjimečné především tím, jak si se zvuky hraje, jak je vrství jeden přes druhý a rozmisťuje je kolem vás. Dosti extrémně využívá stereo efektu, kdy není ničím neobvyklým, aby hrál v každém kanále úplně jiný zvuk, jiná melodie nebo dokonce i jiný rytmus. Místy je to opravdu velký masakr a pokud nedává člověk pozor od začátku, budou ho jednotlivé kompozice občas třeba i vytáčet (“I Feel Energy”). Jejich efekt je potom asi stejný, jako byste se snažili za jízdy naskočit na nějaký drncající vozík nebo kolotoč, ale nedařilo se vám sladit s frekvencí jeho poskakování. Nahrávka prostě umí vyhodit ze sedla komfortního poslechu a vy se potom nemáte čeho chytit.

Melodicky hodně kudrnaté, vokálně až neskutečně bohatě aranžované a žánrově volné album “Lamp Lit Prose” možná nebude pro každého, ale pro jeho výjimečný přístup ke zvuku se rozhodně vyplatí slyšet. Jde o typickou sluchátkovou nahrávku, která vyžaduje plnou pozornost, ale umí odměnit nekonečným objevováním nových nápadů, samplů nebo melodií, které jste původně ani nezaznamenali. A kdo ví, třeba se při tom vynoří i nečekané asociace. U mě třeba americké rozpálené letní country v “That’s A Lifestyle” nebo ještě ujetější kytarové drápky starých Black Sabbath ve skladbě “Zombie Conqueror”.

Autor: PetrM