Recenze techniky

20. 7. 2020

Testujeme Campfire Audio Ara – pro kritický pohled i poslech

Campfire Audio | HighEnd | In-ear

Společně s vlnou přepracovaných modelů pro rok 2020 (Solaris, Andromeda) přichází na trh také úplná novinka, nazvaná krátce ARA. A stejně jako je tajuplné její jméno, zůstával dlouho tajemstvím i její charakter. Sedmero měničů Balanced Armature uložených v každém sluchátka bez tradičních výhybek totiž může s výjimkou silně nabasovaného a šťavnatého zvuku znamenat prakticky cokoli.

Na čem se testovalo: Astell&Kern AK70, HiBy R6

Design a konstrukce

Navenek se toho kromě barvy nemění mnoho. Campfire si drží svůj klasický hranatý tvar s trojicí výrazných šroubků i v případě novinky ARA. Nová barva však kryje úplně nový materiál a především novou vnitřní konfiguraci. Tělo je poprvé titanové a – jak jsem brzy zjistil – měniče skryté uvnitř ochrání bezpečně i v případě pádu sluchátka na zem. Pří pádu z rozumné výšky jsem na těle sluchátka nenašel ani nejmenší stopu po nárazu. Tělo je opravdu tuhé, precizně zpracované a kvalitní také na pohled. Neřekl bych o něm, že vypadá vysloveně elegantně, spíše je to takový malinký sluchátkový tank, ale je stále natolik výjimečný, že k sobě prostě pozornost přitahuje.

O funkčnosti nové zvukové komory, která svým tvarem nahrazuje běžnou potřebu výhybek, budeme mluvit v kapitole zvuku, a tak se raději zastavíme až u tradičně povedeného splétaného kabelu. Výrobce slibuje lehounký kabel, který nepřekáží, ale zároveň i něco vydrží a přitom nechává signál proudit prakticky bez odporu. A přesně takový nový LITZ také je. Krásně splývá od uší dolů, nemá tendenci ucho přeskakovat a jeho krátký zahnutý konektor je extrémně praktický při nošení přehrávače v kapse. Po vytažení z pouzdra se navíc příjemně rozmotává i narovnává.

Komfort a praktičnost

Přestože jsou sluchátka vzhledem ke své velikosti poměrně těžká, správně zvolené nástavce je ve spojení s kabelem vedeným za uchem fixují na správném místě absolutně bezchybně. Osobně mi perfektně sedí i úhel a délka zvolených černých krčků. Už na pohled je vidět, že jsou poměrně dlouhé a nástavce z nich trčí hodně vpřed. Opravdu pevné usazení v uších tak není vůbec složité, přičemž samotné tělo sluchátek zůstává stále vně ucha dostatečně na to, aby jeho ostré hrany na vnější ucho nijak netlačily. Opět perfektní práce a byť se to na pohled nezdá, také ARA je velmi pohodlným modelem sluchátek. Snadná fixace v uších s sebou navíc přináší i vysokou míru izolace okolního hluku.

Denní fungování se sluchátky je pohodové a samozřejmé. Už jsem zmínil kvalitu kabelu, který je tak nenápadný a poslušný, že kdyby měl být ještě nenápadnější, musela by být sluchátka asi bezdrátová. Perfektně vymyšlené je i originální korkové pouzdro v modré barvě. Jeho hrubý kovový zip vytváří dostatečně velký vstup do vnitřního prostoru, který je navíc pečlivě obložený kožíškem. Neumím si představit šikovnější cestovní řešení pro ukládání sluchátek. Tleskám i odvaze jít do tak netradičního materiálu...

Zvukové představení

Kdyby byl nadupaný model SOLARIS šťavnatým stejkem (a on jím po stránce zvuku skutečně je), vypadala by vedle něj ARA jako lehký, osvěžující a precizně nasekaný zeleninový salát. A to se všemi klady i zápory těchto jídel. Zatímco Solaris bereme jako svatý grál zábavně laděných in-ear sluchátek, z nichž nadšení i energie doslova cákají na všechny strany, sedmička výhradně tlakových měničů v modelu ARA jde na věc hodně odlišně a společná je jim snad jen touha o precizní zobrazení veškerých detailů, dostupných v dané nahrávce.

ARA je daleko více odměřená, světlá, hbitá a její přístup je pro mě osobně spíše analyticky přesný než za každou cenu líbivý. Dominantní nejsou basy ani jiskřivé detaily. První věcí, které si zde všimnete, je ohromující práce s šířkou scény, maximální rozlišení v celém slyšitelném spektru, nekonečné množství informací o vokálech… a nakonec jednolitost celého zvuku, který přechází z pásma do pásma absolutně přirozeně a bez skoků. Tady se stoprocentně projevuje nové řešení měničů bez elektronických výhybek.

V pásmu basů je ARA pekelně rychlá a přesná, ale zároveň i hodně přísná a pro milovníky basů dost možná i “lakomá”. Bas sahá hluboko a má solidní sílu úderu, ale jeho masa není nijak velká, natož potom zdrcující a opojná, jako v případě modelu Solaris. Naopak středy a výšky ční trochu nad okolní terén a hrají ve zvuku sluchátek jednoznačně hlavní roli. Mají ohromující kresbu, doslova provokují tonální čistotou a člověk tak má dojem, jako by ho chtěla sluchátka převychovat: “Neřeš pořád basy, buď dospělý, užij si to zásadní, co se odehrává v pásmu středů”.

V detailech je ARA hodně natěšená a odhodlaná zobrazit vše do posledního atomu. Nějakým zázrakem se přitom dokáže udržet v mezích zákona a její nejvyšší frekvence nemají tendenci řezat uši na tenké plátky. Nutností je ale kvalitní zdroj signálu, ideálně i temněji laděný. Ve spojení s telefonem se detaily stávají neotesanými a otravnými. Ani HiBy R6 nebylo možná kvůli vyšší výstupní impedanci právě ideální. Lépe si vedl kupodivu i malý Astell AK70.

Není pochyb o tom, že je ARA dalším velkým technickým úspěchem značky Campfire Audio. Na rozdíl od modelu SOLARIS ale tuto technickou bravuru ocení jen zkušení a nároční uživatelé, kteří nehledají pozlátko (konečně vím, proč je originál Solaris zlatý), ale tu pravou hodnotu nacházejí v absolutní neutralitě a pravdivosti. Tam, kde ARA postrádá větší nasazení a emoce, přidává dosud nepoznanou míru prostoru, 3D zobrazení a neuvěřitelné rozlišení, která dokáže signály vystopovat doslova až na úroveň atomů.

Jak se sluchátka ARA hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Méně vhodné spojení a to nejen kvůli lehčímu basovému základu, ale také kvůli tomu, že bývají podobné produkce často přepálené ve výškách. To ovšem ARA netoleruje. Navíc streamy a telefony má ARA ráda ještě méně.

Klasická hudba, orchestr
Okouzlující spojení, s nímž dokážete jednotlivé zvuku vystopovat až k jednotlivým nástrojům. Využití prostoru je strhující, ale někomu by mohla chybět přirozenější masa zvuku a větší klid.

Pop, rock
Profesorské spojení, ideální spíše pro muzikanty a velké nadšence do zvuku. Pokud si desky R.E.M. pouštíte spíše kvůli zvuku a výkonu muzikantů, než kvůli náladě a radosti z hitovek, bude ARA pro vás.

Jazz, akustická hudba
Perfektní, strhující a bezchybné spojení. Jazz a podobné věci k modelu ARA bezpochyby sedí nejlépe. I známé nahrávky budete objevovat znovu a s otevřenou pusou.

Metal
Netradiční spojení, které postrádá hutnost a špínu metalových “fošen”, ale přináší do hry tolik informací o zvucích jednotlivých nástrojů, že byste se podle ní mohli začít učit na elektrickou kytaru.

Verdikt

Nový model pro náročné a především zkušené uši. Téměř až analytický přístup je ideální pro kritický poslech, kde více než emoce potřebuje slyšet maximum informací v nezkreslené podobě. Po stránce komfortu a kvality zpracování je to opět Campfire, takže za plný počet.

Autor: PetrM

 • Campfire Audio Ara

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Přesný a dokonale spojitý projev, rychlost a rozlišení, dokonalé zpracování, skvělý kabel i pouzdro

 • Méně šťavnatý zvuk, lehčí bas, spíše analytický charakter

 • Cena
  29 990 Kč